سئو و بهینه سازی سایت چیست

اگر در مورد شیوه های فروش اینترنتی تحقیق کرده باشید حتما نام سئو و بهینه سازی سایت به گوشتان خورده است. در واقع یکی از مهم ترین کارهایی است که پس از تحویل گرفتن سایت خود از یک طراح یا اتمام طراحی توسط خودتان باید انجام دهید. اگر سایت شما روی کلماتی که باید سئو نشده باشد هیچ نتیجه ای برای شما حاصل نمی شود. به عبارتی باید بگوییم سایت شما وجود دارد. اما کاربران وقتی عبارت های مرتبط را در گوگل و یا موتورهای جست و جوی دیگر جست و جو می کنند سایت شما را پیدا نمی کنند. آن ها نمی دانند شما هستید و نمی دانند چطور باید سایت شما را پیدا کنند. پس سئو و بهینه سازی سایت کمک می کند تا کاربران شما را پیدا کنند و به مشتری تبدیل شوند. اگر یادتان باشد در زمان بچگی یکی از سوالات رایج امتحانی متصل کردن کلمات به معنی آن ها بود. و یا باید کلمات و عبارات مرتبط را به هم وصل می کردیم. سئو و بهینه سازی سایت مثل خط هایی است که با آن کلمات و عبارت های مرتبط را به هم وصل می کردیم. کاری می کند که مشتری شما را پیدا کند. این یک مثال ساده بود از کار مهمی که در نتیجه ی سئو کردن سایت حاصل می شود. شما هم همین را می خواهید. سایت طراحی کرده اید که فروش داشته باشید. می خواهید خرید اینترنتی در سایت شما ثبت شود. و یا می خواهید با شما تماس بگیرند و کارشان را به شما بسپارند. پس برای این کار باید عبارت های کلیدی کسب و کار خود را پیدا کنید. و سپس سایت خود را روی آن ها سئو کنید.

سئو و بهینه سازی سایت

معنی لغوی و تعریف کلی SEO

سئو یا همان seo از سه کلمه Search Engine Optimization مخفف شده است. به عبارت عام تر می توان گفت سئو و بهینه سازی سایت در واقع همان استاندارد سازی سایت با توجه به الگوریتم های موتورهای جست و جو است. این استاندارد سازی و بهینه بودن بر اساس فاکتور هایی ارزیابی می شود. هرچه یک سایت بهینه تر باشد نمره بهتری از گوگل دریافت خواهد کرد. در نتیجه در نتایج بهتری خواهد بود. فاکتورهای سئو بسیار گسترده هستند. یک صفحه وب با توجه به نوع سایت و نوع صفحه باید استاندارد های خاص خود را داشته باشد. به طور مثال سئو سایت شرکت با سئو سایت فروشگاهی متفاوت خواهد بود. این صرفا یک تعریف لغوی ساده بود. اما برای این که چطور باید این کار را انجام دهیم و چطور سئو را شروع کنیم به خیلی چیزها بر می گردد. مثلا این که سایت شما در چه حیطه ای کار می کند و چه کلماتی کاربر را به شما می رساند.

اهمیت سئو و بهینه سازی سایت برای گوگل

گوگل پرطرفدار ترین موتور جستجوی گوگل در خال حاضر است. کاربران برای جستجوی سوالات خود در گوگل جستجو می کنند. برای پیدا کردن شماره یک شرکت، پیدا کردن یک مرکز خدمات و بسیاری موارد دیگر روزانه جستجوهای زیادی در گوگل انجام می شود. به همین دلیل سئو و بهینه سازی سایت در گوگل امروزه اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. در زمان قدیم رقابت بر سر گرفتن یک مغازه در محل پر رفت و آمد رواج داشت. گوگل نیز محل تردد و جستجوی مردم شده است. به همین خاطر داشتن جایگاه بالاتر رقابت و اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اگر بخواهیم به صورت کلی در نظر بگیریم سئو به کارهایی است که در یک سایت انجام می شود تا برای موتورهای جست و جو (همه موتورها) بهینه شود. اما هر موتور جست و جوگری الگوریتم های خاص خودش را دارد. به طور مثال یاهو و دیگر موتورهای جست و جو نیز وجود دارند که خیلی ها از آن ها استفاده می کنند. اما هیچ کدام به گوگل نمی رسد. البته شاید روزی برسد که برخی دیگر از موتورهای جست و جوگر از گوگل هم بهتر و پر طرفدار تر شوند. گوگل الگوریتم های خیلی حرفه ای و منحصر به فردی دارد. این الگوریتم ها به کاربران کمک می کنند تا پس از جست و جوی عبارت کلیدی مورد نظرشان وب سایت متناظر را پیدا کنند. وبسایتی که در آن کالایی که جست و جو کرده اند را پیدا کنند؛ و یا به پاسخ سوالی که در ذهنشان است و آن را جست و جو کرده اند برسند. خیلی از ما هر روز بارها گوگل را باز می کنیم و چیزی را جست و جو می کنیم. گوگل همه گیر است. به همین خاطر اهمیت رعایت استانداردهایی که برای داشتن رتبه خوب در گوگل لازم است مهم است. سئو و بهینه سازی به صورت کلی استانداردهای کلی که هر وب سایتی باید داشته باشد را رعایت می کند. و مهم ترین و ریز ترین این استانداردها را گوگل وضع کرده است.

سئو و بهینه سازی سایت

ممکن است اصلاحاتی در مورد روش های نتیجه گرفتن و قرار گرفتن در صدر نتایج به گوشتان خورده باشد. مثلا فلان شرکت بگوید که ما از روش های استاندارد سئو و بهینه سازی استفاده می کنیم. به همین خاطر گرفتن نتیجه به تدریج اتفاق خواهد افتاد. ممکن است به شما گفته شود که این روش کلاه سفید یا سفید است اما دیگری روش سئوی سیاه را پیش می برد. می خواهیم ببینیم که اصلا چنین چیزی وجود دارد و اگر این طور است چه معنی دارد. حقیقت این است که این اصلاح کمی قدیمی شده است. مثلا موردی که قبلا از طرف گوگل تخلف محسوب می شده است امروز باید در سایت شما باشد. بله الگوریتم ها هر روز عوض می شوند. و یک سئوکار ماهر هر روز باید ببیند تا گوگل چه دستوری به او می دهد. در واقع سئوکاران اگر اطلاعات خود را هر روز به روز نکنند نمی توانند کار کنند. و نمی توانند کاری کنند که گوگل سایتی را که سئو کرده اند در نتایج برتر نشان بدهد. پس سئو و بهینه سازی استاندارد با توجه به جدیدترین آپدیت الگوریتم های گوگل باید انجام شود. در غیر این صورت نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد. اما بد نیست بدانید که به صورت کلی معنی سئو و بهینه سازی سایت در مواردی که اسم سیاه یا سفید و یا خاکستری برده می شود چیست.

سئوی خاکستری

این اصطلاح در زمانی به کار برده می شود که از نظر یک سئوکار مجموعه کارهایی که برای نتیجه گرفتن انجام داده است خوب و مثمر ثمر بوده است. اما اعتبار سایت را به خطر نینداخته است. کاری نکرده است که سایت پنالتی شود. و یا اگر هم از روش های به قول معروف خودش سیاه استفاده کرده است آن قدر نبوده است. پس خطری وب سایت و رتبه ها را تهدید نمی کند. و با این کار زودتر هم می تواند کاری کند که وب سایت در نتیجه های خوب قرار بگیرد. معمولا در این روش از تولید محتوا به شکل استاندارد و حداقل خوب (نه عالی) استفاده می شود. و از بک لینک های زیاد ( بسیار زیاد و نه خیلی غیر طبیعی) استفاده می شود.

سئوی سیاه

سئوی کلاه سیاه به روش هایی می گویند که با انجام آنها قصد در بهبود رتبه سریع سایت مطرح می باشد. در این سئو توجه به استاندارد بودن ساختار سایت مطرح نیست. بلکه از راه های غیر اصولی تلاش می شود تا در زمان کوتاهی نتیجه حاصل شود. طبیعی است که گوگل نیز ممکن است نقاط ضعفی داشته باشد. در سئوی کلاه سیاه این باگ ها شناخته می شود و از آنها سوء استفاده انجام می گیرد. سئو کلاه سیاه بسیار خطرناک است. همانطور که یک کارشناس سئو می تواند باگ گوگل را تشخیص دهد خود کارشناس گوگل نیز می تواند! گوگل الگوریتم های خود را بسیار آپدیت می کند. اگر متوجه شود که سایتی از روش های غیر اصولی استفاده کرده است آن را به شدت مجازات می کند. مجازات گوگل ممکن است به قیمت از بین رفتن تمام زحمت های کشیده شده برای سایت تمام شود. ممکن است در اثر سئوی کلاه سیاه نتیجه خوبی و به سرعت انجام گیرد. اما دیری نمی پاید که نتیجه از بین می رود. در این صورت ممکن است هرچه تلاش کنید نتوانید رتبه سایت را بهبود ببخشید.

سئوی سفید

در این روش سئو و بهینه سازی سایت بر اساس قوانین و مقررات موتورهای جستجوگر انجام می گیرد. روش سئو کلاه سفید بهترین روش سئو است. متخصصین سئوی حرفه ای از این روش برای افزایش رتبه سایت استفاده می کنند. سئوی کلاه سفید تنها در داخل خود سایت انجام می شود. این روش سئوی داخلی یک وب سایت را از نظر محتوای با کیفیت، کلمات کلیدی، لینک های داخلی و… مورد توجه قرار می دهد. لینک ها، بک لینک ها و… نیز آن قدر محتاطانه ساخته می شوند که هیچ خطری هیچ زمانی سایت و رتبه ها را تهدید نمی کند. در واقع سئو و بهینه سازی سایت در این روش مثل راننده ای است که آن قدر احتیاط می کند که هرگز احتمال تصادف کردن وی وجود ندارد.

سئو و بهینه سازی سایت سفید/سیاه و خاکستری دیگر معنی ندارد!

الگوریتم های گوگل آن قدر حرفه ای شده اند که هیچ جوری نمی شود دورشان زد. پس سفید و سیاه و خاکستری دیگر معنی ندارد. حداقل آن قدر ها ندارد. گفتیم که سئو و بهینه سازی سایت باید هر روز با توجه به آخرین آپدیت الگوریتم های گوگل انجام شود. این الگوریتم ها نیز جوری طراحی شده اند که مو لای درزشان نمی رود. از طرفی فکر دور زدن گوگل را از سرتان بیرون کنید. اگر امروز متوجه خطا و یا کار غیر عادی شما نشود فردا می شود. گوگل یک شرکت بزرگ است که پرسنل زیادی دارد. این پرسنل هر روز سعی می کنند الگوریتم های جست و جو و خزنده ها را جوری آپدیت کنند که تنها سایتی که استحقاق بودن در رتبه یک را دارد در این رتبه باشد. پس بیخود و بی جهت به سایتی رتبه نمی دهد. باید درست کار کنید. برای داشتن درآمد بیشتر باید تلاش کنید. نابرده رنج گنج میسر نمی شود. درست کار کنید و به اندازه تا به رتبه مطلوب خود برسید. نترسید گوگل ترسناک نیست. فقط نمی خواهد به سایتی ظلم کند. اگر شما لایق بودن در نتیجه بهتر باشید به زودی در جایگاه بالاتر قرار خواهید گرفت. به نظر خود من به عنوان یک سئوکار این یکی از بهترین خصلت های گوگل است و خود من عاشق این سخت گیری اش هستم. قرار نیست فلان سایت چون پارتی دارد یک شبه پولدار شود. البته با تبلیغات کلیکی پولی می شود سریع ورودی گرفت. اما ما در مورد سئو و بهینه سازی سایت صحبت می کنیم. کاری که باعث می شود شما بالا بروید و بالا بمانید. شاید کمی طول بکشد (اگر کلماتتان رقابتی است) اما حتمی است.

چطور می توان زمان دقیق رسیدن به رتبه دلخواه را دانست

بدیهی است که هر کسی که قرار است کار سئو و بهینه سازی سایت خود را به شخص یا شرکتی بسپارد می خواهد بداند کی می تواند نتیجه بگیرد. برای پاسخ به این سوال که اتفاقا خیلی هم پرسیده می شود باید موارد زیادی را توضیح بدهیم. ابتدا یک مثال می زنیم تا بدانید رقابت شما چطور قرار است انجام شود. فرض کنید قرار است یک مسابقه دو بدهید. قبل از شروع به دویدن باید از روند مسابقه آگاهی داشته باشید. باید تنی سالم و نیرومند داشته باشید. در مورد وبسایت نیز همین است. سایت شما باید شاکله و زمینه لازم برای سئو شدن را داشته باشد. این موضوع را توضیح می دهیم و دوباره مثال را ادامه می دهیم. در مسابقه دو این که شما با چه جور دونده هایی قرار است مسابقه بدهید بسیار مهم است. آیا با کسی مسابقه می دهید که سال هاست می دود و اتفاقا چندین مدال طلا هم دارد؟ و یا با یک تازه کار قرار است مسابقه بدهید. این مثال را زدم چون خیلی ها درک خوبی از سئو و بهینه سازی سایت ندارند و فکر می کنند اگر پس از یک زمان کوتاهی نتیجه نگرفتند اشکال از شرکت و یا سئوکار است. ابتدا گفتم که سایت شما باید شاکله لازم را داشته باشد تا بتوان روی آن کار را شروع کرد. این همان دلیلی است که باید طراحی سایت خود را به یک شخص حرفه ای و یا گروه کاردان می دادید. یک گروه حرفه ای از همان ابتدا که سایت شما را طراحی می کند موارد لازم و یا به اصطلاح سئوی بیس را برای شما رعایت می کند. این باعث می شود که بعدتر که می خواهید روی رتبه ها کار کنید کارتان سریع تر پیش برود.

برای این که بتوان گفت سایت شما چقدر زمان می برد تا به نتیجه بگیرد و یا در نتایج سرچ مشاهده شود باید یک سری کارها انجام شود. یک سئوکار حرفه ای هرگز سریع به شما نمی گوید که بهتر است روی چه کلماتی کار کنید و یا دقیقا در فلان زمان نتیجه می گیرید. این کار نیاز به یک آنالیز حرفه ای و پر از جزئیات دارد. برای این که حتی حدودی (نزدیک به دقیق) بتوان زمانی را برای رسیدن به رتبه ها اعلام کرد باید این کارها انجام شود. یکی از مهم ترین کارها این است که میزان سختی کلمه کلیدی سنجیده می شود. به طور مثال سختی عبارت کلیدی “خرید گوشی سامسونگ” بسیار بیشتر از “خرید گوشی سامسونگ گلکسی” است. درست است که عبارت اول بیشتر جست و جو می شود. اما ممکن است آن قدر سخت باشد که سال ها برای رسیدن به رتبه مطلوب در آن باید صبر کنید و زحمت بکشید. پس سختی کلمه کلیدی و این که چند نفر همزمان با شما دارند تلاش می کنند تا به رتبه آن عبارت برسند می تواند زمان نتیجه گرفتن شما را کمتر و یا بیشتر کند. و مورد بعدی این است که رقبای شما چقدر اصولی کار کرده اند. اگر رقبایی داشته باشید که اصلا از روند اصولی سئو و بهینه سازی سایت سر در نمی آورند کارتان کمی راحت تر می شود. در این صورت با پیدا کردن نقطه ضعف رقبا (مواردی از سئو که روی آن کار نکرده اند و شما می توانید کار کنید) خیلی زودتر نتیجه می گیرید.

بد نیست بدانید که خود گوگل یک زمان حدودی برای این که شما نیز بدانید چقدر باید زحمت بکشید مشخص کرده است. این زمان چیزی در حدود ۶ ماه برای کلمات متوسط است. توجه کنید که این ۶ ماه خیلی هم دقیق نیست و شما با بهتر کار کردن می توانید زمان آن را کمتر کنید. هرگز توقع نداشته باشید که یک روزه به نتیجه برسید. هیچ راهی برای یک شبه پولدار شدن و رسیدن به درآمد نجومی وجود دارد. نابرده رنج گنج میسر نمی شود. اگر قرار است وارد حوزه فروش آنلاین شوید بهتر است از همین الان آهسته و پیوسته حرکت کنید و هرگز ناامید نشوید. بالاخره به نتیجه می رسید. مهم است که طول مسیر هرگز امیدتان را از دست ندهید و از حرکت نایستید. این موضوع حتی برای گوگل هم مهم است. این که شما هر هفته یک مطلب جدید و یک آپدیت جدید داشته باشید خیلی بهتر از این است که در یک روز هزاران تغییر در سایت داشته باشید و مدت زمان زیادی بی تحرک باشید. خود من به عنوان نویسنده این مطلب و یک سئو کار که تجربه کار کردن در پروژه های بسیار متنوعی را دارم تضمین می کنم اگر این نظم را داشته باشید حتما و حتما نتیجه می گیرید. به شرط این که گرفتار انرژی های منفی نشوید و کارتان را انجام دهید.

روال کار نگارچه برای این که زودتر به فروش برسید

فروش آنلاین بسیار شیرین است. بسیاری از کسانی که اصلا به این حوزه از کسب درآمد علاقه نداشته اند نیز پس از تجربه اولین فروش آنلاین هرگز آن را رها نکرده اند. فروش آنلاین شیرین است چون شما بدون طرف شدن با مشتری خیلی راحت می توانید پول دربیاورید. بدون این که با مشتری سر و کله بزنید و بدون این که بابت تخفیف دادن و یا ندادن بسیار صحبت کنید یک فروش را تجربه می کنید. این فروش می تواند به یک مشتری عزیز در یک شهر بسیار دور از شما باشد. شهری که هرگز پایتان را به آنجا نگذاشته اید. چنین مشتری هرگز ممکن نبود برای خرید از شما به شهر شما سفر می کرد. اما به لطف وبسایت توانسته اید که خدمات یا محصولات خود را به او بفروشید. این دقیقا زمانی اتفاق می افتد که سئو و بهینه سازی سایت شما به درستی انجام شده باشد. در این صورت مشتری پس از جست و جوی عبارتی شما را پیدا کرده و از شما خرید کرده است.

آنالیز وضعیت کلی سایت و رفع خطاها و مشکلات موجود

بهتر است قبل از این که استارت کار را بزنید سایت خود را درست کنید. ممکن است ظاهر سایت شما بسیار خوب طراحی شده باشد اما از نظر کدنویسی مشکلاتی داشته باشد. در بسیاری از پروژه ها چنین مواردی را دیده ایم. و به شما نیز توصیه می کنیم تا قبل از این که وارد پروسه سئو و بهینه سازی سایت شوید سایت خود را آنالیز کنید. در مجموعه نگارچه روال کار به این صورت است که ابتدا سایت از جهات مختلف مورد آنالیز قرار می گیرد. در این آنالیز کدنویسی، URL های صفحات، خطاهای ثبت شده در Google Search Console و بسیاری موارد دیگر بررسی می شوند. همچنین حجم صفحات، سرعت بارگزاری و خیلی چیزهای دیگر مورد بررسی حرفه ای قرار می گیرند. بسیاری از سایت ها باید یک ماه را برای این که سایتشان به وضعیت مناسب برای شروع سئو برسد صبر کنند. این درست مثل این است که شما زمین خود را شخم زده اید. این زمین آماده کاشت بذر است و خیلی زودتر هم به بار می نشیند.

پیشنهاد عبارت کلیدی که می شود رویشان حساب کرد!

این یکی از مهم ترین کارهایی است که در هر تیمی باید انجام شود. هر چند مشاهده می شود که خیلی ها این موضوع اصلا برایشان اهمیتی ندارد و هرچه کارفرما بگویند همان کار را برایش انجام می دهند. در نگارچه اما روال کار بسیار دقیق و حساب شده پیش می رود. شما قرار است به فروش برسید. آن قدری نباید برایتان مهم باشد که مشتری چه چیزی را جست و جو کرده تا از شما جنسی بخرد و یا خدماتی بگیرد. مهم این است که فروش داشته باشید. تیم سئو و بهینه سازی ما ابتدا سایت شما را می سنجد و پس از مشاوره با شخص شما و آشنایی با کار شما کلمات و عباراتی که خوب است رویشان کار کنید را پیدا می کنیم. بد نیست بدانید که پس از این که این عبارات را به خیلی از مشتری ها داده ایم واقعا تعجب کرده اند. مثلا ممکن است فکر کنید مشتری ها فقط فلان چیز را سرچ می کنند. در حالی که عبارت های کلیدی بسیاری وجود دارد که میزان جست و جوی روزانه آن ها نیز بیشتر است. چه بسا این که ممکن است رقبای شما نیز اصلا روی این عبارات پیشنهادی کار نکرده اند. با این احتساب شما تنها با تمرکز بر روی این عبارات خیلی زود و به امید خدا فروش آنلاین را تجربه می کنید.

می دانیم عجله دارید! فکرش را کرده ایم

سخت است که زمان زیادی را فقط هزینه کنید. می دانیم شرایط سخت است و ما هم دوست داریم زودتر جیب شما را پر پول ببینیم. فکرهایی برایتان خواهیم کرد که کمک می کند زودتر فروش را تجربه کنید. به خصوص اگر سایت شما نوپا است و سابقه زیادی ندارد بهتر است ابتدا روی عباراتی که سختی کمتری دارد کار کنید. همچنین می توانید به جای کار کردن بر روی یک دسته بندی و یا یک برند کلی که به امید خدا بعدتر رویش نتیجه می گیرید فروش به آخرین نقطه یعنی فروش محصول را شروع کنید. یعنی سئوی محصولات (تک به تک) و سئو کردن تگ ها و موارد حاشیه ای تر را شروع کنید. در کنار عبارت های کلیدی پر جست و جو کار سئو و بهینه سازی عبارت های کلیدی راحت تر را شروع می کنیم تا شما نیز تجربه فروش اینترنتی را داشته باشید. در این مدت که نتیجه می گیرید نیز خیلی چیزها یاد خواهید گرفت. به طور مثال این که روال ارسالتان باید چطور باشد. و این که به چه صورت با مشتری ها ارتباط برقرار کنید.

مشاهده افزایش بازدید سایت

معمولا پس از مدتی در حدود یکی دو ماه می توانید با مشاهده آمار دقیقی که Google Search Console می دهد متوجه شوید که چقدر در حال پیشرفت هستید. این گزارش ها خیال شما را هم بابت این که کار در حال اجراست و همه چیز مرتب است راحت می کند. این را به این دلیل مطرح کردم چون پروسه سئو و بهینه سازی سایت بسیار بی صدا انجام می شود. و ممکن است فکر کنید کاری انجام نشده و یا مدتی متوقف شده است. آمار ها نشان می دهد که چقدر بازدید داشته اید و در چه عبارت هایی بیشتر دیده می شوید. با توجه به این که کدام صفحات بیشتر دیده می شوند بهتر حواستان را هم بیشتر به آن ها بدهید. مثل این که به طراحی گرافیک سایت و عکسها و توضیحاتی که در آن صفحه وجود دارد هم اهمیت بدهید. با این کار زودتر و بیشتر هم نتیجه می گیرید. اگر بازدید کننده ها وارد صفحه ای که طراحی بسیار حرفه ای و کاملی دارد شوند احتمال تماس ها با شما و یا خرید اینترنتی هم بیشتر می شود.

Call Now Button