تفاوت css و css3

css مخفف عبارت Cascade Style Sheets است. این زبان یک زبان برای زیباسازی است. css تکمیل کننده زبان HTML می باشد. با استفاده از css نواقص HTML از نظر ظاهری پر می شود. این زبان توسط شرکت صاحب نام w3c عرضه شد. به تدریج این زبان پیشرفت هایی کرد و آپدیت هایی از css منتشر شد. یکی از حرفه ای ترین آپدیت های css آپدیتی تحت عنوان css3 می باشد. زیباسازی بخش مهمی از وب سایت های جدید است. در واقع یک طراحی سایت حرفه ای بدون زیباسازی های css امکان پذیر نخواهد بود. هر وب سایت حرفه ای نیاز به استفاده از کدهای css دارد. حتی طراحی سایت شرکتی که پیچیدگی های کمتری دارد. در ادامه تفاوت css و css3 را بررسی می کنیم.

بررسی تفاوت css و css3

ایجاد selector های تازه

در ورژن css2 امکان انتخاب تگ های HTML بسیار محدود بود. اما در css3 این محدودیت کمتر شد. امکان انتخاب تگ های HTML با محدویت بسیار کمتر از مهم ترین تفاوت css و css3 می باشد. به طور مثال در css2 برای تگ هایمان id یا class تعریف می کردیم. سپس شیوه نمایش آنها را مشخص می کردیم. اما در css3 به صورت پیشرفته تر می توانیم تگ های HTML را انتخاب کنیم.

فرمت های رنگی جدید

فرمت های رنگی از تفاوت css و css3

دیگر تفاوت css و css3 فرمت های رنگی متنوع تر می باشد. در css3 می توانیم از انواع فرمت های رنگی مثل HEX, RGB, RGBA و حتی برخی فرمت های رنگی غیر مرسوم استفاده کنیم. در واقع بسیاری از فرمت های رنگی در آپدیت css3 پشتیبانی می شوند. در css های قبلی فرمت های رنگی محدود تر بودند.

استایل گوشه گرد

ایجاد استایلی جهت گرد کردن گوشه المان ها نیز از جمله تفاوت css و css3 می باشد. با یک کد ساده ی کوتاه می توانیم جهت عناصر گوشه های گرد یا border radius ایجاد نماییم. در ورژن های قبلی css برای اینکه گوشه المانی را گرد کنیم باید کدهای زیادی می نوشتیم. اما در css3 این کد بسیار کوتاه تر و ساده شد. 

گرادیانت

گرادیانت از تفاوت css و css3

استایل بسیار زیبا و آشنای گرادیانت gradient در آپدیت css3 عرضه شد. این استایل امکان ایجاد یک افکت زیبا است که در آن یک رنگ به تدریج کمتر می شود یا به سمت رنگ دیگر می رود. برای ایجاد گرادیانت در css3 کد ساده ای عرضه شد که امکان ایجاد گرادیانت های متعدد را در دسترس قرار داد.

ساخت شکل

از دیگر تفاوت css و css3 امکان ساخت شکل های گوناگون با کد بود. در ورژن css3 حتی شکل های پیچیده و خیلی خاص را نیز می توانیم با استفاده از کد به وجود بیاوریم. این اشکال در ورژن های قبلی محدود تر بودند. 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button